SOO News‎ > ‎

District News



This section contains news with regard to your district.

Winter Conferences:

posted Nov 14, 2013, 6:01 AM by Pratima Bhatt

WINTER SPORTS

Figure Skating – aligned with Skate Canada Sections

353 Athletes - 32 Communities

Conference 1

(Western Conference)

 

Conference 2

(Central Conference)

 

Conference 3

(Eastern Conference)

Conference 4

(North)

 

·       Cambridge

·       Chatham-Kent

·       Fergus

·       Huron

·       Ingersoll

·       Leamington/Essex

·       London

·       North Wellington

·       Sarnia

·       Wingham/Lucknow

·       Woodstock

·       Woolwich

·       Ancaster

·       Hamilton

·       St. Catharines

 

·       Central Bruce

·       Collingwood

·       Kincardine

·       Orillia

·       Owen Sound

·       South Simcoe

·       York South

·       Mississauga

·       North York

·       Scarborough

·       Durham (Ajax and Pickering)

 

·       Kingston

·       Ottawa

·       Peterborough

·       Sudbury

·       Timmins

·       Huntsville

 

 

Figure Skating Provincial Qualifiers:

Conference 1 and 2:  November 30, 2013, Brampton

Conference 3: January 25, 2014, Frankford

Conference 4: April 12, Sudbury – to be confirmeD

 

 

 

 

 

 

Speed Skating

70 Athletes – 11 Communities

Conference 1 

 

Conference 2

·       Timmins

·       Fort Frances

·       Hearst

·       London

·       K/W

·       South Saugeen

 

·       Durham

·       Toronto-East York

·       Orillia

·       Kingston

·       Belleville

·       King City

 

 

 

Speed Skating Provincial Qualifiers:

Conference 1: December 14, 2013, London – to be confirmed

Conference 2:February 9, 2014, Belleville

 


 

Floor Hockey

1,273 Athletes – 52 Communities

Red Foster Conference

 

Harold Smith Conference

 

Dave Hamilton Conference

 

Hal Rockburn

 

 

·        Chatham-Kent

·        LaSalle

·        London

·        St. Thomas

·        Stratford

·        Windsor

·        Guelph

·        K/W

·        Cambridge

·        Brantford

·        Woolwich (Elmira)

·        Simcoe

 

 

·       Scarborough

·       East York

·       Mississauga

·       Oakville

·       Milton

·       Hamilton

·       Burlington

·       Dundas

·       Welland

·       St. Catharines

·       Thunder Bay

·       Fort Frances

 

 

·       Manitoulin Island

·       North Bay

·       Sudbury

·       Timmins

·       Central Bruce

·       Huronia

·       Kincardine

·       Muskoka

·       Owen Sound

·       South Saugeen

·       Wingham&Lucknow

·       Collingwood

·       Orillia

·       Newmarket

·       York South

 

 

·        Renfrew

·        Ottawa

·        Kingston

·        Lennox &Addington

·        Cornwall

·        Arnprior

·        Brockville

·        Belleville

·        Kawartha Lakes

·        Peterborough

·        Durham

 

 

 

Floor Hockey Provincial Qualifier:

Red Foster Conference:  April 26th  2014, London

Harold Smith Conference: Host has not been secured.

Dave Hamilton Conference: March/April 2014 - Partnership between Huronia and Newmarket

Hal Rockburn Conference: Host has not been secured.

 


 

Alpine Skiing

173 Athletes – 16 Communities

Conference 1

Conference 2

 

Conference 3

 

 

·       Barrie

·       Collingwood

·       Newmarket

·       Meaford

·       York South

·       Timmins

 

 

·       Milton

·       North York

·       London

·       K/W

·       Durham

·       Mississauga

·       T Bay

·       Sault Ste. Marie

·       Dryden

 

 

 

·       Ottawa

·       Lajemmarais-Vallee-du-Richelieu

 

 

 

 

Alpine Skiing Provincial Qualifiers:

Conference 1:  February 23, 2014, Blue Mountain

Conference 2: Milton?? – to be confirmed

Conference 3: Host has not been secured

 

 

 

 

 

 

 

 

Cross Country Skiing

132 Athletes – 19 Communities

Conference 1

 

Conference 2

Conference 3

 

 

·       Ottawa

·       Brockville

·       Cornwall

 

 

·       Barrie

·       Central Bruce

·       Collingwood

·       Durham

·       Muskoka

·       Parry Sound

·       Peterborough

 

 

·       Atikokan

·       Elliot Lake

·       Fort Frances

·       Kenora

·       Sault Ste. Marie

·       Sudbury

·       Sudbury East

·       Timmins

·       West Nippissing

·       Dryden

 

 

 

 

Cross Country Skiing Provincial Qualifiers:

Conference 1:  February 9th, 2014, Ottawa

Conference 2: March 1st, 2014, Barrie

Conference 3: Host has not been secured

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Snowshoeing

315 Athletes – 32 Communities

Conference 1

 

Conference 2

 

Conference 3

 

·       LaSalle

·       London

·       K/W

 

 

·       Barrie

·       Central Bruce

·       Huronia

·       Owen Sound

·       Parry Sound

·       Dufferin

·       Durham Region

·       Toronto

·       Georgetown

·       Newmarket

·       Peterborough

·       Oakville

·       Grimsby

 

 

·       Ottawa

·       Pembroke

·       Barry’s Bay

·       Cornwall

·       Perth

 

 

Conference 4

Conference 5

 

 

·       Atikokan

·       Dryden

·       Fort Frances

·       Thunder Bay

 

 

·       Blind River

·       Elliot Lake

·       Hearst

·       Iriquois Falls

·       Manitoulin Island

·       Sault Ste. Marie

·       Sudbury

·       Timmins

·       West Nippissing

 

SnowshoeingProvincial Qualifiers:

Conference 1:  Host has not been secured

Conference 2: February 8th, 2014  Huronia

Conference 3: Host has not been secured

Conference 4: Host has not been secured

Conference 5: Host has not been secured

Curling Conferences (PQ)

631 Athletes – 44 Communities

Conference 1

 

Conference 2

Conference 3

 

·       Windsor

·       London

·       St. Thomas

·       Woodstock

·       Stratford

 

 

 

 

Prov Qualifier:

March 29th – hosted by London

 

·       Huron

·       Kincardine

·       Central Bruce

·       Owen Sound

·       Dufferin

·       K/W

·       New Hamburg

 

 

Prov Qualifier:

Host has not been secured

 

·       Brampton

·       Acton

·       Etobicoke (Weston)

·       Mississauga

·       York South

·       Thornhill

·       Milton

·       Welland

·       Hamilton

·       Grimsby/Lincoln

·       Brantford

·       Thunder Bay

 

Prov Qualifier:

Brantford?? – to be confirmed

 

Conference 4

Conference 5

Conference 6 (North)

 

 

·       Pembroke

·       Brockville

·       Renfrew

·       Ottawa

·       Lennox &Addington

·       Kingston

 

 

Prov Qualifier:

Feb 15th – Kingston

 

 

 

 

 

·        Barrie

·        Collingwood

·        Haliburton

·        Huronia

·        Muskoka

·        Orillia

·        Kawartha Lakes (Lindsay)

·        Northumberland

 

Prov Qualifier:

Host not secured

 

 

·       Sudbury

·       North Bay

·       Timmins

·       Manitoulin Island

·       Sault Ste. Marie

·       Espanola

 

 

Prov Qualifier:

Host not secured

 

 

 

Region 3 training squad March 12 2013

posted Mar 12, 2013, 8:32 AM by Pratima Bhatt

2013 Provincial Summer Games

Region Three Training Squad

March 12, 2013

Congratulations to the following athletes who have been identified to advance to the

 2013 Provincial Summer Games as members of the Region Three Training Squad. 

http://www.specialolympics2013games.com/img/facebook_30x30.gifClick here to go to the 2013 Provincial Games Website

Name

Community

http://www.specialolympics2013games.com/img/Head_FollowUs.gifSport

EJ Peck

Carleton School

Athletics

Grant Flagg

Gainsborough School

Athletics

Jennifer Hardy

Gainsborough School

Athletics

Talin Najarian

Govenor Simcoe School

Athletics

Kobe Selman

Grapeview School

Athletics

Chelsea Archibald

Grimsby

Athletics

Christopher Wilkins

Grimsby

Athletics

Christopher Sharpe

Grimsby

Athletics

Dave Redmond

Grimsby

Athletics

Ingrid Blom

Grimsby

Athletics

Joseph Meredith

Grimsby

Athletics

Kristen Smeets

Grimsby

Athletics

Josie Guilbeault

Senator Gibson School

Athletics

James Brown

Welland

Athletics

Gerald Storey

Port Colborne

Golf

John DeTiberis

Port Colborne

Golf

Jonathan Bolger

Port Colborne

Golf

Michael Moore

Port Colborne

Golf

Ron Favero

Port Colborne

Golf

Scott Schihl

Port Colborne

Golf

Tess Trojan

Port Colborne

Golf

Brad Skrumeda

Welland

Soccer

Jeremy Walsh

Welland

Soccer

Jeremy Woodhall

Welland

Soccer

Justin Marr

Welland

Soccer

Krystal Roseboom

Welland

Soccer

Matt Maracle

Welland

Soccer

Ryan Dixon

Welland

Soccer

Stephen Foley

Welland

Soccer

Tom Hendrichs

Welland

Soccer

Tristan Avila

Welland

Soccer

Allison Surek

Welland

Rhyth Gym

Darlene Storey

Welland

Rhyth Gym

Danny Ristic

Welland

Softball

Dave Fretz

Welland

Softball

Derek Cook

Welland

Softball

Gregory McPherson

Welland

Softball

Ian Somora

Welland

Softball

James Roode

Welland

Softball

Jamie Richardson

Welland

Softball

Jeff Kuenzig

Welland

Softball

Mathew Belmore

Welland

Softball

Michael Jacques

Welland

Softball

Nathan Marr-Schoenfeldt

Welland

Softball

Roman Moore

Welland

Softball

 

2013 Provincial Summer Games

Region Three Training Squad

March 5, 2013

Congratulations to the following coaches who have been selected to the

 2013 Provincial Summer Games as members of the Region Three Training Squad. 

http://www.specialolympics2013games.com/img/facebook_30x30.gifClick here to go to the 2013 Provincial Games Website

 

RTM

Joseph Ricci

St Catherines

Rhythmic Gymnastics Coaches

Laurie Grondin

Welland

Softball Coaches

Tim Dixon

Welland

Gregory Belmore

Welland

Harold Cook W

Welland

Soccer Coaches

Diana Taylor

Welland

Jose Herrera

Welland

Caitlin Chehowski

Welland

Athletics Coaches

Richard Roberts

Grimsby

Kim MacLeod

Grimsby

Kim Bartlett

DSBN

Andy Dermatas

DSBN

Golf Coaches

Sheila Bolger

Port Colborne

Jane Trojan

St Catherine

 

Region 3 Training Squa March 12 2013

posted Mar 12, 2013, 7:51 AM by Pratima Bhatt

2013 Provincial Summer Games

Region Three Training Squad

March 12, 2013

Congratulations to the following athletes who have been identified to advance to the

 2013 Provincial Summer Games as members of the Region Three Training Squad. 

http://www.specialolympics2013games.com/img/facebook_30x30.gifClick here to go to the 2013 Provincial Games Website

Name

Community

http://www.specialolympics2013games.com/img/Head_FollowUs.gifSport

EJ Peck

Carleton School

Athletics

Grant Flagg

Gainsborough School

Athletics

Jennifer Hardy

Gainsborough School

Athletics

Talin Najarian

Govenor Simcoe School

Athletics

Kobe Selman

Grapeview School

Athletics

Chelsea Archibald

Grimsby

Athletics

Christopher Wilkins

Grimsby

Athletics

Christopher Sharpe

Grimsby

Athletics

Dave Redmond

Grimsby

Athletics

Ingrid Blom

Grimsby

Athletics

Joseph Meredith

Grimsby

Athletics

Kristen Smeets

Grimsby

Athletics

Josie Guilbeault

Senator Gibson School

Athletics

James Brown

Welland

Athletics

Gerald Storey

Port Colborne

Golf

John DeTiberis

Port Colborne

Golf

Jonathan Bolger

Port Colborne

Golf

Michael Moore

Port Colborne

Golf

Ron Favero

Port Colborne

Golf

Scott Schihl

Port Colborne

Golf

Tess Trojan

Port Colborne

Golf

Brad Skrumeda

Welland

Soccer

Jeremy Walsh

Welland

Soccer

Jeremy Woodhall

Welland

Soccer

Justin Marr

Welland

Soccer

Krystal Roseboom

Welland

Soccer

Matt Maracle

Welland

Soccer

Ryan Dixon

Welland

Soccer

Stephen Foley

Welland

Soccer

Tom Hendrichs

Welland

Soccer

Tristan Avila

Welland

Soccer

Allison Surek

Welland

Rhyth Gym

Darlene Storey

Welland

Rhyth Gym

Danny Ristic

Welland

Softball

Dave Fretz

Welland

Softball

Derek Cook

Welland

Softball

Gregory McPherson

Welland

Softball

Ian Somora

Welland

Softball

James Roode

Welland

Softball

Jamie Richardson

Welland

Softball

Jeff Kuenzig

Welland

Softball

Mathew Belmore

Welland

Softball

Michael Jacques

Welland

Softball

Nathan Marr-Schoenfeldt

Welland

Softball

Roman Moore

Welland

Softball

 

2013 Provincial Summer Games

Region Three Training Squad

March 5, 2013

Congratulations to the following coaches who have been selected to the

 2013 Provincial Summer Games as members of the Region Three Training Squad. 

http://www.specialolympics2013games.com/img/facebook_30x30.gifClick here to go to the 2013 Provincial Games Website

 

RTM

Joseph Ricci

St Catherines

Rhythmic Gymnastics Coaches

Laurie Grondin

Welland

Softball Coaches

Tim Dixon

Welland

Gregory Belmore

Welland

Harold Cook W

Welland

Soccer Coaches

Diana Taylor

Welland

Jose Herrera

Welland

Caitlin Chehowski

Welland

Athletics Coaches

Richard Roberts

Grimsby

Kim MacLeod

Grimsby

Kim Bartlett

DSBN

Golf Coaches

Sheila Bolger

Port Colborne

Jane Trojan

St Catherine

 

New Logo Guidelines

posted Dec 21, 2012, 8:09 AM by Pratima Bhatt   [ updated Dec 21, 2012, 8:10 AM ]

Document attached (pdf version) for new logo guidelines. 

April 21 2012 Knight's Of Columbus Bowling Fun Day!!!

posted Aug 20, 2012, 12:39 PM by Info Webmaster

2012 April 21 KOC Bowling Fun day


Once again Knights of Columbus did an amazing job!!!

Seven communities’ around 70 athletes’ participated in Fun day organized by Knights of Columbus.

All athletes present had most wonderful time. Awesome three games and great lunch provided by KOC.

Special thanks and regards to Brother Ed!!! 

Special Olympics Ontario, would like to offer sincere thanks to KOC for their initiative to run a fun Bowling day for athletes.

The success of Special Olympics in running days such as this would not be possible without the kind generosity of partners such as Knights.


Speaker's Training November 12 2011

posted Aug 20, 2012, 12:38 PM by Info Webmaster

Speaker's Training Nov 12 2011


30 members from all over GTA athletes and Mentors together attended Speaker training session at Holiday Inn Markham on November 12 2011

This workshop marked another mile stone with Athlete Speaker’s Training.

Athletes and Mentors from different clubs and communities came together and did a great job Saturday November 12 2011 making commitment to share their Special Olympics story with others. Together athletes and Mentor surely will be able to open many doors for new athlete’s, volunteers and sponsors in each of their community and beyond. These events/speaking engagement will make big difference and open minds and change attitudes as well. Athletes will be contacted by their community, region, provincial office or national office to help with an event or give a speech. It is expected that an athlete will commit to the role of Athlete speaker for a minimum of one year.

Speakers Training 1


Speakers Training 2


Speakers Training 3


Speakers Training 4


Speakers Training 5


Speakers Training 6


Speakers Training 7


Speakers Training 8


Speakers Training 9


Speakers Training 10


Speakers Training 11


Speakers Training 12


Speakers Training 13


Speakers Training 14


Speakers Training 15


World Games Athens-Southcentral Ontario

posted Aug 20, 2012, 12:31 PM by Info Webmaster   [ updated Aug 20, 2012, 12:31 PM ]


The Special Olympic 2011 World Games are happening right now in Athens!

You may also find the Team Canada 2011 website of use.

Updates so far- Southcentral Ontario.


Sofia Dershko (Oakville) Level 1

Gold: Ball, Hoop, Ribbon, Rope, All Around

Debbie Boycott (Acton) is the Head Coach

Emily Boycott (Acton) Level 4

Gold: Hoop

Silver: Ball, Clubs, All Around

Bronze: Ribbon

Elisha Donaghey-Johnston (Oakville) Level 3

Gold: Ribbon, Rope

Silver: Ball, Clubs, All Around

Sue-Ann Laxton (Hamilton) is the Associate Coach

Christina Campbell (Chesterville) Level 4

Gold: Ball, Clubs, Ribbon, All Around

Silver: Hoop

Stephanie Vandamme (Oakville) Level 2

Gold: Hoop, Ribbon

Bronze: Ball, Clubs, All Around

Benjamin Posavad   (Grimsby-Lincoln)

Silver , Bronze 100M Shot Put                                       

( It was a very exciting race, 12/100 of a second separated Gold from Silver)

Kristine Smeets  (St Catharines)

Bronze 10 PIN Bowling


Julia longo    (St Catharines)

Gold  Swimming


Robyn Crandall   (St Catharines)

Gold  Silver   Swimming




Kyle  Whitehouse (St Catharines)
Silver Athletics

May 7 2011 St Mildred Lightbourn School HTG Soccer

posted Aug 20, 2012, 12:29 PM by Info Webmaster



What a Wonderful day!!!

After a whole week of rain there was Enough Sunshine and plenty of FUN!!!

St Mildred’s 7th Annual Special Olympics Hometown Games Soccer Tournament. It has become a wonderful tradition at SMLS!!!

Special Olympics very much values this partnership and is very thankful to school for hosting this wonderful tournament. Thanks you Mrs. Jane Wightman head of the school and Nicki Newhouse for doing it for last seven years.

There were B, C and D level Special Olympics teams from across the province and a team from St Mildred High School. There were 9 Special Olympics soccer teams alongside over 100 St Mildred students’ volunteers and Staff participating on the day. Event was attended by Member of Provincial Parliament – Mr. Kevin Flynn and Miss teen Ontario Lauren.

 

The main goal of the tournament was to give athletes tournament opportunity with fun and excitement. And like every year it was WELL ACHIEVED...

 

Special Olympics would like to Thank everyone who made this DAY HAPPEN!!!

A heartfelt thank you goes out to the event organizer, Nicki New house, and her executive team Kelsey Blackhall, Levenna Myers, Angelique Starino and to all the other volunteers who dedicated their time and effort into making sure the day ran smoothly.

 

Thank you's (staff) - Janet Worboys, Judy Ross, Simon Samsworth, Dorothy Byers (key helpers) and parent association for their support in getting those wonderful colorful loot bags and beautiful baskets for the raffle.

Other Staff - Lyndsey Pickering, Sue Norwood-Chase and Caitlin Dobie & the Grade 6 girls for their delicious goodies(Bake Sale) this event would not be possible if it wasn’t for their help and support.

 

Last but not least a special thanks goes out to all Special Olympics teams for accepting the invitation and coming out today for this HTG Tournament.

All in all this was a very successful day that truly gave Special Olympics athletes fun filled day in the sport of the soccer. Special Olympics looks forward to this tournament next year and all the  years ahead !!!

 

Many Thanks 

Special Olympics Ontario


April 17 Region 3 Swim Meet Provincial Qualifier

posted Aug 20, 2012, 12:28 PM by Info Webmaster


Region 3 April 10 2011 5 Pin Bowling Qualifier

posted Aug 20, 2012, 12:27 PM by Info Webmaster   [ updated Aug 20, 2012, 12:30 PM ]


1-10 of 15